Organizacja imprez plenerowych jest zwolniona z podatku
Aranżacja wydarzeń w terenie i wystaw przez muzeum, ze wsparciem finansowym miasta, podlega VAT, gdy jest wykonywana na podstawie umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta czynności.
Natomiast w przypadku organizacji tych przedsięwzięć na podstawie umowy zlecenia, otrzymane przez muzeum wynagrodzenie jest zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT (oraz dodatkowo na podstawie art. 43 ust. 18 ustawy o VAT). Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 lutego 2017 r. (3063-ILPP1-1.4512.171. 2016.2.MJ).
Podatnik, będący samorządową instytucją kultury, działającą na podstawie ustawy z 21 listopada 1996 r. o muzeach (dalej również: muzeum), jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje czynności zwolnione i opodatkowane VAT.
Różny sposób finansowania
Muzeum zorganizowało dwie wystawy oraz dwie imprezy plenerowe. Sposób finansowania poszczególnych przedsięwzięć różnił się od siebie. W pierwszym przypadku muzeum otrzymało wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia, natomiast w drugim – miasto udzieliło podatnikowi wsparcia finansowego. W obu przypadkach muzeum wystawiło fakturę VAT, stosując 23-proc. stawkę podatku.
Podatnik wskazał, że organizacja imprez i wystaw jest ściśle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta